در حال بارگذاری ...
مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد:

اگر پایه‌ریزی جشنواره درست باشد، خروجی آن آثار فاخری خواهد بود

مدیرکل هنرهای نمایشی در نشست اولین جشنواره ملی تئاتر اقتباس تأکید کرد، اگر پایه‌ریزی جشنواره درست باشد، سال‌ها ادامه پیدا می‌کند و خروجی آن آثار فاخری خواهد بود.

به گزارش ایران تئاتر، نشست خبری اولین جشنواره ملی تئاتر اقتباس شاهین‌شهر با حضور حمید نیلی مدیر کل هنرهای نمایشی،  سیدمهدی سیدین‌نیا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، سعید ابریشمی‌راد شهردار شاهین‌شهر، علی ایزدی مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی و مریم معلایی مدیر امور هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری شاهین‌شهر چهارشنبه (۱۳ تیرماه) در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد.

حمید نیلی، مدیر کل هنرهای نمایشی در این نشست ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: ما از لحاظ ظرفیت پشتیبانی در حوزه تئاتر نتوانستیم نیازهای هنرمندان عرصه نمایش را اجابت کرده و دغدغه آن‌ها را برطرف کنیم، بنابراین باید قدردان مجموعه‌هایی بود که در این حوزه تلاش می‌کنند، لذا تشکر می‌کنم که با اینهمه مشغله و دغدغه، عرصه نمایش برای مجموعه مدیریتی یک شهر مهم و ارزشمند است. امیدوارم این اهتمامی که در مجموعه مدیریت شهری شاهین‌شهر برای برگزاری جشنواره ملی تئاتر اقتباس وجود دارد با اجراهای خوب و زنده و جذاب و حرفه‌ای در تماشاخانه جم در شاهین شهر همراه باشد.

او ضمن اشاره به اینکه بر اساس ورودی و فارغ‌التحصیلان هنرهای نمایشی نتوانستیم پشتیبانی لازم را از اینهمه علاقه انجام دهیم چرا که هنرمندان هنرهای نمایشی به خلق اثر زنده‌اند، بیان کرد: اگر ما در حوزه ادبیات نمایشی بتوانیم به ادبیات کهن خود برگردیم و آن را پایه و اساس خلق یک اثر قرار دهیم، شاید بتوان به قدرت گفت که از حضور ادبیات خارجی کاسته خواهد شد.اهمیت این جشنواره آن است که ما بتوانیم بر پایه آداب و رسوم خود و ادبیات کهن این مرز و بوم، خلق اثر کرده و اجراهای فاخری اتفاق بیفتد.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره‌ها باید در عرصه نمایش ساماندهی شود، اضافه کرد: جشنواره ملی تئاتر اقتباس از حیث موضوع برای من اهمیت دارد و به نگاه مجموعه مدیریت شهرداری شاهین شهر تبریک می‌گویم که به این موضوع اهمیت قائل شده‌اند.

همچنین سیدمهدی سیدین‌نیا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان درباره این جشنواره گفت: اگرچه این جشنواره ویژۀ هنرهای نمایشی اما من مطمئن هستم که تأثیر خود را در سایر هنرها نیز خواهد‌‌ گذاشت و زمینه‌ای ایجاد می‌شود تا در این حوزه سرمایه‌گذرای بیشتری انجام شود.

او ادامه داد: جشنواره‌ای جریان‌ساز و اثرگذار است که تداوم داشته باشد و با نوع نگاه شهرداری شاهین‌شهر که تمرکزش بر فرهنگ و هنر است جشنواره ملی تئاتر اقتباس تداوم خواهد یافت. ضمن اینکه لازم است در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ادبیات داستانی سرمایه‌گذاری خاصی انجام شود.

سیدین‌نیا با بین اینکه برگزاری جشنواره ملی تئاتر اقتباس ازسوی شهردرای شاهین‌شهر، با تقویت نمایش در استان و کشور همراه خواهد بود، بیان کرد: در حوزه فرهنگ، هنر ویژگی خاصی دارد و ضمن احترام به همه هنرها، حوزه ادبیات و در این حوزه نیز ادبیات داستانی اهمیت والایی دارد چراکه زیربنای بسیاری حرکت‌ها در حوزه هنر است و سرمایه گذاری روی این بخش از پشتوانه اندیشه نظری و عملی و محتوایی برخوردار است.

در ادامه نیز سعید ابریشمی‌راد، شهردار شاهین‌شهر با بیان اینکه هدف اصلی از برگزاری این رویدادها ایجاد وفاق و تعالی برای موضوعی به نام مفهوم شهر است، گفت: یکی از تئوری‌های موفق در نظام برنامه‌ریزی شهری، موضوع شهرهای خلاق است و از آنجایی که شاهین‌شهر این نام را به عنوان شهر دانش و خلاقیت یدک می‌کشد، در این تئوریِ نظام مدیریتی تأکید ویژه‌ای به توسعه مقوله فرهنگ شده و در این حوزه، هنر جایگاه بالایی دارد.

ابریشمی‌راد بیان کرد: اگر ما به دنبال توسعه مولفه‌های یک شهر خلاق هستیم باید هنر در بستر جامعه جاری و ساری شود چون بیشترین تأثیر را در بروز خلاقیت دارد. مدیران در نظام مدیریتی شهرهای خلاق باید شرایطی را فراهم کنند که مردم در امور اداره شهر دخالت کرده و با استفاده از قوه تفکر از ظرفیت‌های پیش‌رو برای حل مشکلات استفاده کنند. در نظام مدیریت شهر خلاق به خیال‌پردازی و تخیل، هم مشروعیت داده می‌شود و هم تشویق و ترغیب می‌شود و چیزی که می‌تواند آن را تقویت کند قطعاً هنر است.

شهردار شاهین‌شهر افزود: معتقدیم که هنر، زبان بیان احساس است و هنر نمایش، زبان بیان ناگفته‌هاست. این هنر از آنجا که به هنرمند اجازه خطا نمی‌دهد، قطعاً هنری دشوار و تأثیرگذار است و همواره درطول تاریخ، این هنر دربرگیرنده مفاهیم بزرگ اخلاقی و اجتماعی بوده و پیوند ناگسستنی با ادبیات داشته است. لذا موضوع این جشنواره و اهدافش به این دلیل است که ما بازگشتی به غنای فرهنگی و ادبیات فاخر ایران داشته باشیم و نسل نو بتواند این داشته‌های ارزشمند را بازیابی کرده و این پیوند ناگسستنی بین ادبیات و هنر و تاریخ و فرهنگ اتفاق افتاده و از آن صیانت شود، به ویژه برای انتقال مفاهیم ارزشی به نسل نو.

ابریشمی‌راد تاکید کرد در شاهین‌شهر اراده‌ای برای جریان‌سازی در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد و لذا سلسله مجموعه فعالیت‌ها و جشنواره‌های هنری در این شهر برنامه‌ریزی شده است.

علی ایزدی، مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست خبری چنین بیان کرد: پایلوت و دبیرخانه اصلی شبکه شهرهای خلاق در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و با جدیت توسط وزیر این وزارتخانه پیگیری می شود و انشاالله هر استان با عنوان یک دهکده فرهنگی در زیرمجموعه شبکه شهرهای خلاق فعالیت خواهند داشت.

او ادامه داد: در پهنه جغرافیایی جهان اکثر فعالیت‌های فرهنگی و هنری توسط شهرداری‌ها پشتیبانی و اجرا می شود و حوزه‌های فرهنگی شهرها و کشورها در بحث هدایت و حمایت و نظارت حضور دارند، و جای خوشبختی است که شهرداری پایه‌گذار برگزاری جشنواره ملی تئاتر اقتباس شده و به کمک عرصه فرهنگ و هنر آمده است.

ایزدی توضیح داد: بنا بر این است که از تعدد جشنواره‌ها کاسته و مدیریت منابع مالی و انسانی انجام شود و رویکرد و راهبرد به سمت اجراهای عمومی باشد. جشنواره ملی تئاتر اقتباس شصتمین جشنواره‌ای است که در اصفهان رقم می خورد و امیدواریم که این رویداد، سربلند و روند رو به رشدی داشته باشد.

در این نشست خبری، مریم معلایی، مدیر امور هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری شاهین‌شهر نیز با اشاره اینکه به وفاق و همدلی بین مسئولین استانی و کشوری و مدیران شهری شاهین‌شهر و هنرمندان باعث شده تا سلسله رویدادهای فرهنگی و هنری در این شهر به شکل ثمربخش برگزار شده و پیش برود، گفت: بهمن ماه سال گذشته رپرتوار تئاتر کاربردی برگزار و با حضور استاد قطب‌الدین صادقی خاتمه یافت و زمینه رشدی شد که در شاهین‌شهر و در کنار اصفهان می‌شود کارهای بزرگی را رقم زد.

او ضمن تأکید به ضرورت مشورت و نظرخواهی و استفاده از تجربیات، به چگونگی شکل گیری پروپوزال جشنواره ملی تئاتر اقتباس و تأیید آن اشاره و بیان کرد: پیش زمینه‌ این بود که شاهین‌شهر با ۵۲ سال قدمت و با شعار شهر دانش و خلاقیت، فعالیت‌های خود را در مدیریت شهری پیش ببرد و به خود اجازه دهد که در حوزه جشنواره‌های ملی هنرهای نمایشی، جشنواره تئاتر اقتباس را برگزار کند.

در پایان این روز، ضمن افتتاح تماشاخانه تخصصی جم در شاهین‌شهر، پوستر اولین جشنواره ملی تئاتر اقتباس نیز با حضور مدیران کشوری، استانی و مجموعه مدیریتی شاهین شهر رونمایی شد.
نظرات کاربران