در حال بارگذاری ...
باحمایت خانه تئاتر حوزه هنری و به کارگردانی امیر شیخ جبلی

«شازده کوچولو» در تماشاخانه ماه اصفهان روی صحنه رفت

شیخ جبلی که این روزها نمایش «شازده کوچولو» را تماشاخانه ماه اصفهان روی صحنه دارد، می‌گوید در اقتباس از داستان اگزوپری و تبدیل آن به اثر نمایشی سعی کرده در عین وفاداری به اصل اثر، به زبان صحنه نزدیک شده و با رویکردی مناسب، موقعیت خطی حاکم بر اصل داستان را در قاب صحنه‌ تئاتر جذاب کند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در اصفهان، تئاتر موزیکال «شازده کوچولو» به نویسندگی و کارگردانی امیرشیخ جبلی با حمایت خانه‌ تئاتر حوزه هنری اصفهان در تماشاخانه ماه این شهر روی صحنه رفته است.

امیر شیخ‌جبلی درباره تازه‌ترین اثر اجرایی‌اش گفت: «این نمایش اقتباسی از داستان «شازده کوچولو» اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است که توسط گروه تئاتر نگار سبز و با همکاری آموزشگاه هنرهای نمایشی سایه تولید شده است و از تاریخ یکم تا ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱ هر‌روز ساعت ۱۶ در محل تماشاخانه ماه در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.»

او در رابطه با داستان این نمایش توضیح داد: «شازده کوچولو پس از قهر و آشتی با گل سرخ، تصمیم می‌گیرد تا سیاره‌ کوچک خود را ترک و سفری را آغاز کند. او از شش سیاره دیدار می‌کند که در آن شخصیت‌هایی سکونت دارند که هر‌کدام ویژگی‌هایی منفی دارند که باعث می‌شود شازده کوچولو آنها را افرادی مناسب برای دوستی نبیند. در ادامه، شازده کوچولو به پیشنهاد جغرافی‌دان عازم زمین می‌شود و در طول اقامتش در زمین ، یک‌سال به‌طول می‌انجامد به درک تازه‌ای از زندگی برسد.»

شیخ‌جبلی افزود: «در اقتباس از داستان اگزوپری و تبدیل آن به اثر نمایشی سعی شده در عین وفاداری به اصل داستان، به زبان صحنه نزدیک شده و با رویکردی مناسب، موقعیت خطی حاکم بر اصل داستان را در قاب صحنه‌ تئاتر جذاب کنیم.»

این کارگردان ادامه داد: «از آنجا که اقتباس را می‌توان یک روند دگردیسی برای زیستی تازه در زیستگاهی تازه برشمرد و از آنجا که بسیاری از مخاطبین با اصل این داستان آشنایی دارند، برای درگیری بیشتر ذهن و عواطف مخاطب دست به ایجاد جذابیت‌هایی در فرم و شکل ارائه‌ اثر زدیم. همچنین به جهت انتقال بیشتر بار معانی خصوصا برای مخاطب کودک و نوجوان، با جرح و تعدیل‌های لازم در نسخه‌ اصلی، در کنار حفظ جوهره و درونمایه اثر، مسیر انتقال و دریافت پیام به مخاطب را تسهیل کردیم.»

او افزود: «در واقع می‌توان گفت که اگزوپری، داستانی فلسفی و شاعرانه را با مضمونی عمیقأ انسانی نگاشته و قاعدتا برای روایت آن بر صحنه‌ تئاتر، نمایشنامه‌ای به نام اقتباس‌گر می‌بایست تنظیم و به زبان صحنه ترجمه شود. «شازده کوچولو» را می‌بایست نمونه‌ای از آموزش فلسفه‌ زندگی و مدارا به کودکان و نوجوانان دانست.»

شیخ‌جبلی در رابطه با جنبه‌های فنی این نمایش توضیح داد: «کلام را تا آنجا که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نمایشی اثر اجازه می‌داد، به تصویر و عمل نمایشی در آوردیم و کنش‌های خطی با جوهره‌ درام را با عناصر و اعمال نمایشی در آمیختیم تا اثر برای مخاطبین، خصوصا کودکان و نوجوانان در عین جذاب و سرگرم کننده بودن، در برگیرنده‌ مضمون و مفاهیم آن باشد.»

امیر شیخ جبلی، جانیار فخار، پریناز سیم‌بان، پریسا طبیبیان، میترا آقایی، عماد شفیعا، نسیم موسوی، هستی شرفی، سپهر مظاهری، آوین آرام، آنیتا نصوحی، محمدرضا اکبری، پریناز عشوری و علی سلیمانی در نمایش «شازده کوچولو» بازی می‌کنند.
مطالب مرتبط

در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان

بزبز قندی و گرگ ناقلا برای دهمین سال متوالی روی صحنه رفت
در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان

بزبز قندی و گرگ ناقلا برای دهمین سال متوالی روی صحنه رفت

اسفند ماه هر سال سالن اصلی مجموعه فرهنگی هنری استاد فرشچیان شاهد اجراهایی در حوزه کودک و نوجوان است. این آثار تولید گروه نمایشی نگار سبز زنده رود و به کارگردانی امیر شیخ حبلی میباشد. در همین راستا بزبز قندی و... برای دهمین سال متوالی روی صحنه میرود

|