در حال بارگذاری ...
 • اجرای نمایش سنتی سیاه بازی «کله پوک‌ها» در نجف آباد

  نمایش سنتی سیاه بازی «کله پوک ها» به نویسندگی و کارگردانی امیر قیطاسی تا ۱۵ شهریور ماه در سالن اجتماعات بنیاد نجف آباد روی صحنه می رود.

  به گزارش تئاتر اصفهان و به نقل از امیر قیطاسی کارگردان نمایش «کله پوک ها» این نمایش تا ۱۵ شهریور ماه در سالن اجتماعات بنیاد نجف آباد روی صحنه می رود.

   

  کارگردان نمایش در مورد جزییات آن گفت: نمایش سنتی سیاه بازی «کله پوک ها» بر اساس نمایشنامه کله پوک ها اثر نیل سایمون نوشته شده است.

   

  امیر قیطاسی تصریح کرد: سالیان سال است که به دلایل مختلف نمایش های آیینی و سنتی ایران از جمله سیاه بازی، تخت حوضی، نقالی، خیمه شب بازی و ... کمتر دغدغه تولید کنندگان تئاتر کشور بوده و تماشاگر ما از پتانسیل بالای این گونۀ نمایشی بی نصیب مانده است.

   

  وی افزود: با توجه به خلأ اجرای نمایش سیاه بازی در شهر و استان، گروه نمایشی بازیگاه، بر اساس نمایشنامۀ کمدی کله پوک ها نوشته نیل سایمون، که دارای ظرفیت بالایی از نظر درونمایه و کمدی های موقعیت و کلامی است و همچنین با به کارگیری شیوۀ مرسوم و ثابت نمایش های تخت حوضی و سیاه بازی این اثر را در قالب یک نمایشنامۀ ایرانی روی صحنه برد تا رسالت خود را در معرفی نمایش ایرانی عملی کرده باشد.

   

  وی در مورد خلاصۀ داستان نمایش اظهار داشت: میرزا حسن تاجر زاده پسر میرزا صمد که تا به حال با اتکا به مال و نام پدر روزگار  خود را سپری کرده بعد از فوت پدر به بیکاری و نداری دچار شده است. پس به اتفاق غلام خانه زاد خود یوسف، شهر  و دیار خود را ترک کرده و به دنبال شغلی که در خور نامش باشد می گردد. این دو در مسیر حرکت خود به روستایی می رسند که اهالی آن منتظر رسیدن معلم جدید هستند. معلمی که قرار است به دختر سرشناس ترین فرد روستا خواندن و نوشتن یاد دهد و نتیجۀ این آموزش بی اثر کردن یک نفرین دویست ساله است که موجب نادانی مردم روستا شده. میرزا حسن از فرصت استفاده کرده و با وجود مخالفت یوسف، خود را معلم جدید آبادی معرفی می کند اما در ادامه متوجه می شود که...

   

  قیطاسی ادامه داد: در این نمایش بنده به همراه بازیگرانی چون قدیر علی فریدنی زاده، محمدرضا تشیعی، محمدرضا غلامی، غلامرضا بویری، امید صالحی، عارفه قیطاسی، فاطمه گلی، تینا کاظمی و سارا خداوردی ایفای نقش می کنیم. همچنین جمیله بهارلو به عنوان دستیار کارگردان و محمدرضا سلیمانی و پیمان پور آذری به عنوان نوازنده ما را در اجرای این نمایش یاری می کنند.

   

  گفتنی است، اثر دیگر کارگردان سیاه بازی «کله پوک ها» به نام «شکلک»، به تازگی به بیست و نهمین جشنوارۀ تئاتر استان اصفهان راه یافته است.

   

  علاقمندان برای دیدن سیاه بازی «کله پوک ها» می توانند تا ۱۵ شهریور ماه هر شب رأس ساعت ۲۰:۳۰ به سالن اجتماعات بنیاد واقع در نجف آباد، سه راه فرهنگ، جنب بنیاد آیت الله خامنه ای مراجعه کنند. 

   

  خبرنگار: سمیرا قاسمی
   




  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران