در حال بارگذاری ...
مهرداد ضیایی مدیر اجرایی کارناوال شاداب شو به ایران تئاتر گفت:

تولید از ما و برداشتن موانع و حمایت‌های لازم از مسئولین

مهرداد ضیایی: آماده سازی کارناوالی در این وسعت به ویژه اینکه ما باید کار را طوری طراحی میکردیم که علاوه بر کودکان و نوجوانان به نوعی برای بزرگسالان و پدر و مادرها هم جذاب باشد در برگیرنده هزینه هایی است. به جز هزینه های تولید و عوامل ما اقدام به توزیع ماسک بین اهالی روستاهها نمودیم که این هم در برگیرنده هزینه بود جا داره اینجا تشکر کنم از دهیاری‌های بخش که در تامین مالی این رویداد به ما کمک کردند همچنین تعدادی از خیرین در این روستاها نذر فرهنگی داشتند

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از اصفهان _  «کارناوال شاداب شو» در سطح 9 روستای بخش جرقویه اصفهان به اجرای برنامه پرداخت.  همواره طی سال‌های اخیر به‌منظور ایجاد فضایی توام با شور و نشاط  در ایام نوروز شاهد فعالیت‌هایی از سوی گروه‌های نمایشی بوده‌ایم که اغلب به شکل نمایش‌های خیابانی انجام می‌گرفت و گروه‌های نمایشی با اجراهای خود سعی در بوجود آوردن لحظاتی مفرح و دلنشین در بین  مردم داشتند. در این میان طی چند سال گذشته نوعی از اجراهای خیابانی که به سرعت در حال گسترش است  به صورت کارناوال ‌طراحی شده است که گروه نمایشی به صورت سیار اقدام به اجرای برنامه های شاد و متنوع می‌نمایند. 
 یکی از گروه‌های فعال که به شکل جدی وارد این عرصه گردیده امسال نیز  تحت عنوان  «شاداب شو» اقدام به برگزاری کارناوال نوروزی کرد.
نکته‌ای که این کارناوال را ویژه و قابل توجه کرده است تمرکز انجام  فعالیت‌های آن در روستاهای اطراف اصفهان است
 با  مهرداد ضیایی مدیر اجرایی این گروه  متولد 1361،زاده روستایی از شرق اصفهان بخش جرقویه روستای آذر خواران است. تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی به پایان رسانده و مدیر مالی دهیاری‌های منطقه است و در کنار آن از سال 1396 تا کنون دبیر کمیته توسعه سلامت و نشاط اجتماعی  بوده که طی این سال‌ها با انجام برنامه های مختلفی سعی در بوجود آوردن لحظاتی شاد و مفرح برای مردم و مسافرین نوروزی نموده اند. با او گفتگویی انجام دادیم  که در ادامه می‌خوانید:
 
با توجه به قابلیت‌های به مراتب بیشتری که در سطح  شهرها برای انجام این دست فعالیت‌ها وجود دارد چرا روستاها را برای این کار انتخاب کرده‌اید؟
 
 ما در سال‌های اخیر شاهد طیف وسیعی  از مهاجرت‌های معکوس به روستاهها بوده ایم  در منطقه جرقویه هم طی سالهای اخیر شاهد این بوده ایم که عده بسارزیادی از اهالی این منطقه که قبلا به شهرها مهاجرت نموده اند به سمت روستاهها و زادگاههای خودشان برگشتند حتی اگر بصورت دائم هم نباشد، در فصلهایی از سال به روستاهای خودشان برمیگردند. یکی از ایامی که شاهد برگشت مهاجرین به شکل وسیعتری  بوده ایم ایام نوروز  است. در ایام نوروز اهالی مهمان نواز بخش جرقویه سفلی ، خانواده های شهرهای اطراف که اکثراً از تهران ، قم و شهر اصفهان  می باشند را برای گذراندن ایام  شاد و دلنشین مورد پذیرایی قرار می دهند و مسئولین روستایی وظیفه خود دانسته تا برای رسیدن به این موضوع با همت اهالی روستا برای ایجاد فضای سالم و با نشاط دست به کار شده و هر سال در ایام نوروز برنامه ریزی نمایند تا اوقات سرشار از آرامش و شادی برای هموطنان شهری تدارک ببینند
برنامه های نوروزی در سالهای قبل بصورت متمرکز در روستای تاریخی قارنه برگزار می‌شد و هموطنان مجبور بودند مسافتی را برای رسیدن به کمپ نوروزی طی نمایند ولی بعلت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتیم برنامه نوروزی در روستاها به شیوه بهتر اجرا گردد و با انتقال کارناوال شاداب شو در سطح معابر روستاها ، شادی و نشاط را در اکثر نقاط روستایی به هموطنان هدیه نماییم از طرفی دیگر  پراکندگی روستاهای بخش جرقویه سفلی بسیار زیاد و فاصله اولین روستا تا اخرین روستا حدود ٥٠ کیلومتر می باشد ولی کارناوال شاداب شو وظیفه خود دانست تا برای اجرای هر چه بهتر برنامه ها همت مضاعف نماید تا این تصمیم مسئولین روستایی برای خدمت رسانی به هموطنان بزرگوار به نحو احسن انجام گرددو توفیق الهی نصیب مان گردید تا ساعاتی را در دورترین و کم امکانات ترین نقاط کشور برای مردم عزیز کشورمان ، خدمتگزاری نماییم و تمام همکاران در این کارناوال بابت این توفیق ،شکرگزار حضرت باری تعالی بودند.
 
درباره نحوه و شکل برگزاری این برنامه توضیحاتی بفرمایید؟ 
 
طی دو سال اخیر کمی شرایط کار با گذشته فرق میکرد خب شیوع ویروس کرونا کار را کمی سخت تر کرده بود. شدیدا رعایت پورتوکل های بهداشتی از ابتدا در دستور کار قرار داشت در کنار آن امنیت اجتماعی نیز مد نظر ما بود به هر حال هستند معدود کسانی که سعی میکنن در حین اجرای برنامه  بخواهند نظم موجود را دچار چالش کنن. از طرفی در بین سنین مختلف ما برنامه ها را بیشتر مخصوص کودکان و نوجوانان طراحی کردیم و سعی ما بر این بود که برنامه ها طوری طراحی بشن که از حوصله بزرگسالان هم خارج نباشه و  فضایی مفرح  و نشاط آور را به همراه داشته باشه به طور کلی و خلاصه  اگر بخوام عرض کنم برنامه هایی که تولید میشدن باید سه ویژگی را تواما با خودشون داشتن  : اول اینکه نشاط آور باشد و بتوانند اوقاتی شاد و مفرح را برای مخاطب فراهم سازد دوم اینکه  سرگرم کننده  باشد و سوم که خیلی اهمیت داشت و هدفمند بودن برنامه بود یعنی مخاطبین بویژه کودکان در کنار اینکه فضای شادی براشون ایجاد میشد جنبه آموزشی هم براشون داشته باشه و در کل مفید واقع بشود. 
 همینجا جا داره تشکر کنم و یاد کنم از اسماعیل صرامی که وظیفه کارگردانی برنامه را برعهده داشت و در این راه زحمات زیادی را متقبل شد تا بتواند آنچه که مد نظر ماست تهیه و تولید کنه
 
چند روستا از این منطقه شاهد اجرای برنامه های شما بود؟
ضیایی: ما در 9 روستا اجرای برنامه داشتیم که در معابر آن و در حضور  مردم در کنار اجراهای برنامه های شاد و متنوع به توزیع ماسک پرداختیم. البته همه این اتفاقات با رعایت کامل پورتوکل های بهداشتی و درنظر گرفتن امنیت اجتماعی انجام گرفت در تمامی این 9 روستا شاهد استقبال بینظیر مردم بودیم حتی در موارد متعددی بسیاری از تماشاگران این رویداد با ارائه نقطه نظرات خودشون به ما کمک میکردند تا هر روز به لحاظ کیفی اثری ارائه کنیم در خور مردم عزیز سرزمینمان.
 
 به هر حال تولید هر اثری از لحاظ مادی در برگیرنده هزینه هایی ست آیا از طرف نهاد یا سازمانی مورد حمایت قرار گرفتید؟
 
 بله همینطور که میفرمایید آماده سازی کارناوالی در این وسعت به ویژه اینکه ما باید کار را طوری طراحی میکردیم که علاوه بر کودکان و نوجوانان به نوعی برای بزرگسالان و پدر و مادرها هم جذاب باشد در برگیرنده هزینه هایی است. به جز هزینه های تولید و عوامل ما اقدام به توزیع ماسک بین اهالی روستاهها نمودیم که این هم در برگیرنده هزینه بود جا داره اینجا تشکر ویژ های داشته باشم از حسین جعفری هرندی بخشدار جرقویه که حمایت های همه جانبه خودشون را از ما دریغ نداشتند و هر آنچه در توان داشتند به کار بستن تا این برنامه به شکل احسن برگزاذر بشه همچنین سپاسگزارم   از دهیاری‌های بخش که در تامین مالی این رویداد به ما کمک کردند همچنین تعدادی از خیرین در این روستاها نذر فرهنگی داشتند که از آنها هم به زعم خودم تشکر میکنم که با گشاده دستی ما را در برآوردن هزینه های این کارناوال شادی کمک کردند.
 
در رابطه با گسترش برنامه هایی همچون کارناوال شاداب شو، اهالی، مدیران مسئولان چگونه می‌توانند کمک کنند؟
 
خب همینطور که همه ما شاهد هستیم مردم ما در شرایط بسیار سخت و دشواری زندگی میکنن مشکلات معیشتی، و گرفتاریهای زندگی  باعث شده اکثر مردم کم کم لبخند و شادی را از یاد ببرند، در روایات و احادیث از ائمه اطهار به ایچاد نشاط بین مردم توجه ویژه ای شده است.
طی این یکسال اخیر که ویروس کرونا سراسر جهان را درگیر کرد بسیاری از مردم ما نه تنها مبتلا شدند به این ویروس و عده کثیری که عزیزانشان را از دست دادند. طرف  صحبت من با عزیزانیه  که توانایی انجام فعالیت‌هایی از این دست را دارند. ایام نوروز بهترین موقع است تا با وارد شدن به این عرصه حتی برای دقایقی بتونیم لبخند شادی را روی لبای مردم بیاوریم  خواهش میکنم ورود کنند به این عرصه تا در کنار یکدیگر بتوانیم زندگی شیرین تری تجربه کنیم. با توجه با نامگذاری سال 1400 توسط مقام معظم رهبری به سال  «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی» خدمت همه مسئولین عرض می‌کنم تولید از ما و برداشتن موانع و حمایت‌های لازم از آن‌ها. 
 
 
مطالب مرتبط

با همت راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی شهرستان خمینی شهر و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری این شهرستان

اجرای نمایش خیابانی  «قرار ملاقاتمون کنسل شده چون...» در خمینی شهر
با همت راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی شهرستان خمینی شهر و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری این شهرستان

اجرای نمایش خیابانی «قرار ملاقاتمون کنسل شده چون...» در خمینی شهر

نمایش خیابانی «قرار ملاقاتمون کنسل شده چون...» به نویسندگی و کارگردانی نورا لک از ابتدای خرداد ماه 1400 لغایت 15 خرداد در خمینی شهر اجرا خواهد شد

|

نظرات کاربران