در حال بارگذاری ...
 • ”ماجرای اپوش درازگوش» در شاهین شهر اصفهان به صحنه می‌رود

  نمایش ماجرای اپوش درازگوش به نویسندگی و کارگردانی لیدا شمس قریشی کاری از گروه تئاتر صحنه اندیشه از ۵ لغایت ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶در تالار شیخ بهایی شاهین شهر به روی صحنه می رود.

  به گزارش تئاتر اصفهان، تالار شیخ بهایی، یکی از فعال‌ترین آمفی تئاترهایی است که در شاهین شهر، میزبان گروه‌های مختلف نمایشی است. نمایش هایی چون «کلانتری غیرانتفاعی»، «دختران عروسکی» و «دخترک موش، مرد و آرزوش» در ماه آذر روی صحنۀ این تالار اجرا شده‌اند و نمایش «ماجرای اپوش درازگوش» آغازگر فصل نمایش های زمستانی آن است.

   

  این نمایش که ویژۀ کودک و نوجوان است و لیدا شمس قریشی، نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده دارد در رابطه با موضوع این نمایش می گوید: این نمایش ماجرای موجودی است که از سرزمینی دور به شهر آدمها می آید،او که سعی دارد زمان را از دنیای بچه ها بگیرد و نابود کند از علاقه بچه ها به بازی استفاده می کند و ابتدا آنها را با بازی و سپس جادو، از درس و مدرسه دور می کند، در حین نمایش نَن جون شخصیتی که خود بی سواد بوده و با حروف الفبای جادویی که نوه اش با خود از شهر آورده با سواد شده، خانه خود را مدرسه می کند تا به بچه های روستا سواد یاد دهد… نن جون با وجود مقاومت اپوش پاکیزگی شخصی و نظم و سواد را به گونه ای جذاب و ریتمیک به او می آموزد و در ادامه…

   

  لیدا شمس تصریح کرد: این نمایش بر مبنای الگوی سفر قهرمان جوزف کمپبل نوشته شده است. دکتر اردشیر صالحپور نیز به آن اشاره دارد:"اگر نیک باشی آسمان و زمین با تو یار خواهند بود و نیکی تنها راه مقصود است و در این دنیا تنها نیکی می ماند و بس، ولو برای مدت کوتاهی پلشتی و بدی بر جهان حکم فرمائی کند. بستر زیبای این قصه ها و افسانه ها با تمام پیچ و خم های شیرین و گره افکنی هایش بر تضاد و جدل آشتی ناپذیر دو عنصر نیکی و بدی، زشتی و زیبایی و اهریمنی و اهورائی استوار است و این طبقه بندی همواره در کار پرداخت کل قصه ها به وضوح مشهود است." 

   

  وی یاد آور شد در بخش پژوهشی نمایش سعی شده با یادآوری بازیهای محلی همچون:هفت سنگ،لیله، خونه خاله کدوم وره،کودک امروز را با دنیای بازیهای سالم آشنا کنیم.
  علاقه مندی به درس و مدرسه، هوشیاری در برابر مکر و فریب بیگانگان، پیام های شهروندی از جمله احترام به حقوق دیگران، مهربانی، رعایت بهداشت شخصی مثل مسواک زدن و حمام کردن از پیام های آموزنده این نمایش است .

   

  کارگردان این نمایش در رابطه با ژانر و سبک اجرایی آن افزود:این اثر تلفیقی از رئال و سوزئال می باشد و همچنین نمایشی صحنه ای – عروسکی تعریف می شود.از تکنیک عروسکهای بن راکو و میله ای و تن پوش و گریم چهره نیز بهر برده است.

   

  ملیکا علی محمدی، حدیث شمس قریشی، لیدا شمس قریشی، شبنم راعی، سارا شیروانی، سهیل شاب، مائده سادات سینا، یکتا سلطانی، فاطمه عورکی، النا محمدی، رزا نیک پور، نوا یاوریان، در این نمایش به ایفای نقش می پردازند . 

   

  با توجه به آغاز پیش فروش بلیت های «ماجرای اپوش دراز گوش»، علاقمندان می توانند با مراجعه به آموزشگاه بازیگری صحنۀ اندیشه نسبت به تهیۀ بلیت اقدام کنند و از ۵ تا ۲۰ دی ماه شاهد اجرای این نمایش شاد، در تالار شیخ بهایی شاهین شهر باشند.
  نظرات کاربران