در حال بارگذاری ...
تا ۲۸ آذر ماه؛

اجرای نمایش «عروسی خین» در فولاد شهر اصفهان

نمایش «عروسی خین» نوشتۀ حسن حاجت پور با کارگردانی محسن احمدی نیک از ۱۸ تا ۲۸ آذر ماه در فرهنگسرای امام رضای فولاد شهر روی صحنه می رود.

به گزارش تئاتر اصفهان, نمایشنامه «عروسی خین» بر اساس نمایشنامۀ «عروسی خون» اثر فدریکو گارسیا لورکایِ اسپانیایی نوشته شده و حسن حاجت پور، نویسندۀ آن، با حذف بخش عمده‌ای از متن اصلی به اجرا ضرب آهنگ تندتری داده و آن را به خوبی با فرهنگ بومی بختیاری همسان سازی کرده است.

 

داستان «عروسی خون» سرگذشت دو انسان شوریدۀ عاشق است که جدایی‌شان از یکدیگر برایشان حکم مرگ را دارد و یکی شدنشان نیز به مرگشان می‌انجامد، با این تفاوت که مرگ در صورت نخست در هجران معشوق است و مرگ دوم برای رهایی از هجران، ‌ در هر صورت برای شیفتگان راه عشق صورت سومی وجود ندارد. لورکا در «عروسی خون» زیباترین بیان نفرت عاشقان راه انسانیت را از ظواهر دست و پاگیر اجتماعی و قراردادهای آن که در بیشتر مواقع زنجیری به پای بشریت است نشان می‌دهد.

 

حاجت پور در این اثر اقتباسی تم اصلی نمایش که موضوعی انسانی است حفظ کرده و آن را در قصه ای دیگر در دل اقوام بختیاری و با گویش آنها روایت کرده است.

 

گفتنی است، در این نمایش بازیگرانی چون ناهید یادگاری، علی شیرزادی، حسین عالی پور، الهه میرزایی، شیرین جمال پور، رضا بهرام زاده، شیدا عوض پور، مهسا عباسی مهر، بهنام هادی منش،   نوید محمدی و امین بیات ایفای نقش می کنند.

 

علاقمندان برای دیدن «عروسی خین» می توانند از ۱۸ تا ۲۸ آذر ماه (به غیر از بیست و سوم آذر) هر شب رأس ساعت ۱۹:۳۰ به فرهنگسرای امام رضا واقع در فولاد شهر، محلۀ ب۱ مراجعه کنند.
نظرات کاربران